Tajemnice górskiej architektry

Na terenie Góry można znaleźć kilka ciekawych miejsc, które swoją historią oraz dzisiejszym wyglądem może zaciekawić niejednego gościa tejże wioski. Moją  uwagę chcę skupić na dwóch obiektach, znajdujących się na terenie górskiego parku. Jest to Gorzelnia oraz pałac, czyli dzisiejszy Dom Dziecka.

Gorzelnia to opuszczone budynki, w których kiedyś znajdowała się siedziba Gorzelni Przedsiębiorstwa Rolnego „Rusko”. Miejsce to bardzo mnie zaciekawiło, chociażby przez swój klimat, który jest niepowtarzalny i budzi grozę, dzięki starym papierom oraz innym przedmiotom, potwierdzającą tam wcześniejszą działalność człowieka.

Kolejnym i jednym z najbardziej znanym i ciekawym obiektem Góry jest pałac, a dzisiejszy Dom Dziecka, którego cechą charakterystyczną jest piękne wykonanie i styl- renesansu północnego. Wewnątrz pałacu zachowały się drewniane kolumny i kasetony z ciemnego orzecha. Pałac znajduje się na terenie parku, który w przypadku odnowienia i właściwego traktowania byłby jednym z najpiękniejszych miejsc w naszej gminie, a może i w powiecie. Pierwszym właścicielem tego pałacu Rudolf Fischer von Mollard. Po II wojnie światowej w pałacu mieściła się szkoła rolnicza, a od 1952 r. Dom Dziecka.

Aleksandra Roguszka

Dodaj komentarz